Planowanie instalacji elektrycznej

1 lipca 2019 Autor admin 0

Jeśli nasz przyszły dom jest dopiero w fazie planów, możemy łatwo zaplanować nie tylko funkcjonalność każdego z jego pomieszczeń, ale również przebieg instalacji elektrycznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ jej rozkład będzie miał duże znaczenie, a decyzje, które podejmujemy już teraz, mogą zaprocentować w przyszłości. Zaznaczamy, na co powinniśmy zwracać uwagę.

Zacznijmy od tego, że schemat instalacji elektrycznej jest jednym z elementów dokumentacji budowlanej, który powinien zostać sporządzony przez specjalistę. W sieci znajdziemy wiele ofert, jednak najlepiej wybrać doświadczonego profesjonalistę, jak http://elektrykwkrakowie.com.pl/, szczególnie jeśli prace mają być przeprowadzone w Krakowie. Elektryk, biorąc pod uwagę rozplanowanie pomieszczeń wyznaczy przebieg przewodów, osobne obwody dla urządzeń pobierających dużo energii, punkty świetlne oraz gniazda wtyczkowe. Zależnie od tego, jak wielu urządzeń elektrycznych będziemy używać, fachowiec zaplanuje odpowiednią moc przyłączeniową do naszego domu. Nie warto na niej oszczędzać, ponieważ całkiem szybko może okazać się, że instalacja jest niewydolna i konieczne będzie jej rozbudowanie, co wiąże się z kuciem ścian w celu dołączenia nowych obwodów.

Dostosowanie instalacji do funkcjonalności pomieszczeń

Jeśli planujemy urządzenie np. kuchennej wyspy, która będzie graniczyła z salonem, bardzo ważne będzie właściwe wyposażenie jej w energię elektryczną. Ze zrozumiałych względów przewód zasilający urządzenia na blacie będzie poprowadzony pod podłogą, a gniazdo elektryczne znajdzie się pod panelem lub deską podłogową. Urządzeniom, jak płyta indukcyjna, piekarnik czy zmywarka najlepiej zarezerwować osobne obwody. Z kolei gniazda elektryczne do lodówki, zamrażarki, okapu czy urządzeń kuchennych należy ukryć lub zasłonić. Wpływa to korzystnie na estetykę całego pomieszczenia. Z kolei w łazience, z racji warunków tam panujących (wilgoć), rozmieszczenie gniazd elektrycznych nie może być przypadkowe. Wówczas osobny obwód powinien zasilać takie urządzenia, jak przepływowy ogrzewacz wody. Najlepiej, kiedy dla urządzeń, jak pralka czy suszarka przeznaczymy zupełnie osobne pomieszczenie, gdzie urządzimy pralnię

Planuj na zapas

Dobrze wybiec nieco w przyszłość i ułatwić sobie ewentualne prace remontowe. Otóż dobry elektryk poprowadzi przewody w ścianach w odpowiednich peszlach, a więc w specjalnych rurkach instalacyjnych, w których w miarę potrzeb zmieszczą się kolejne kable. Dzięki temu dołączenie w przyszłości nowych urządzeń nie nastręczy nam żadnych problemów.