Jak poradzić sobie z nałogiem? Metody leczenia.

15 kwietnia 2017 Autor admin 0

Powszechny dostęp do używek i leków przeciwbólowych sprawił, że coraz więcej osób uzależnia się od substancji psychoaktywnych. Problemy, jakie przy tym powstają są tak duże, że wymagają specjalistycznego leczenia, osoba chora musi więc zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień, aby taką pomoc otrzymać.

Chęć leczenia, pierwszy krok do wyzdrowienia

Niestety, ale bardzo dużo osób trafia do takiego ośrodka zbyt późno. Są to przypadki skierowane ze szpitali lub więzień, którym bardzo trudno pomóc, ponieważ nie mają oni motywacji do tego, aby wyzdrowieć. Mimo wszystko pracownicy ośrodków zawsze próbują i zdarzają się cuda, w których osoba, która wydawała się być przypadkiem beznadziejnym, potrafi wrócić do normalnego życia.

Bardzo wielu pacjentów ośrodków leczeni uzależnień to jednak osoby, które zgłaszają się tam same, ponieważ wiedzą, że mają problem. Praca z takimi ludźmi jest znacznie łatwiejsza, ponieważ są oni w ośrodku z własnej woli, a to znaczy, że uczynili już pierwszy krok w stronę powrotu do zdrowia. Trzeba im jednak pomóc, nakierować na odpowiednią ścieżkę i uświadomić, że możliwe jest całkowite wyjście z nałogu, jeżeli tylko bardzo się tego chce.

Kraków pomaga uzależnionym

Do Ośrodka Leczenia Uzależnień mctu.pl w Krakowie mogą zgłosić się osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, seksu lub substancji psychoaktywnych. Pacjenci ośrodka zawsze mogą liczyć na fachową pomoc, która polega na stworzeniu terapii indywidualnej, na której to pacjent jest osobą priorytetową. Rozmowy z psychologiem okazują się być bardzo pomocne i często prowadzą do poradzenia sobie z problemem.

Organizuje się również terapie grupowe, oczywiście pod kierownictwem psychoterapeuty, bardzo dobrze działają rozmowy na forum oraz dzielenie się własnymi doświadczeniami. Osoby chore mają wtedy świadomość, że nie są same w swojej chorobie i, że inne osoby też walczą, aby znowu zacząć normalnie żyć.

Ze sposobów terapii każda może zadziałać w inny sposób, wszystko zależy od osoby uzależnionej oraz jej motywacji, czasem trzeba pomóc chorym znaleźć chęć do życia, ale od tego właśnie są profesjonalni terapeuci.