Leczenie próchnicy – jak przebiega kuracja?

28 sierpnia 2019 Autor admin 0

Próchnica stała się chorobą tak powszechną, jak np. grypa. Statystyki pokazują, że cierpi na nią aż 85% dzieci i 99% dorosłych. Należy podkreślić, że nieleczona grozi nie tylko utratą zębów, ale i poważnymi powikłaniami, które mogą dotknąć serce, nerki, a nawet mózg. Nie zwlekaj zatem i zapoznaj się z kuracją na stronie https://drbaron.pl/. Otóż szybko podjęte działania mogą zapobiec wielu przykrym konsekwencjom.

Próchnica zębów to bakteryjna choroba zakaźną twardych tkanek zęba, która objawia się ich uszkodzeniem. Niestety bardzo często jej leczenie trwa tygodniami. Na szczęście gabinet Dr. Baron wyróżnia wykorzystywanie nowoczesnych technik oraz sprzętów o jak wyjątkowo niskim działaniu inwazyjnym. Oznacza to, że my, pacjenci będziemy czuli się w pełni komfortowo i bezpiecznie.

Jak powstaje próchnica?

Rozwój próchnicy uwarunkowany jest przez współwystępowanie czterech czynników. Są to węglowodany, dostarczane do jamy ustnej wraz z jedzeniem i odkładające się jako jeden ze składników tzw. płytki nazębnej; bakterie, które kolonizując płytkę nazębną metabolizują węglowodany; podatność zębów, czyli wrażliwość szkliwa zębów na tak zwane odwapnianie oraz upływ czasu, w którym zachodzą wszystkie opisane procesy. Próchnica rozwija się wtedy tuż po ostatnim myciu zębów, kiedy na powierzchni zębów powstaje tzw. błonka nabyta, zasiedlana przez bakterie, które metabolizują osadzające się na zębach węglowodany pochodzące z pożywienia, przetwarzając je do postaci kwasu mlekowego. Ten zaczyna długotrwały proces demineralizacji tkanek twardych zęba, a więc rozpuszczania i wypłukiwania jonów wapnia. Zmiana próchnicza widoczna jest w postaci kredowej plamy, która z czasem ciemnieje i zamienia się w ubytek, który należy szybko leczyć. Jeśli nie zostanie wdrożona kuracja próchnica może doprowadzić do zakażenia tkanek miękkich, skutkującego zapaleniem miazgi.

Leczenie

Próchnicę leczy się różnymi metodami w zależności od stopnia jej zaawansowania. Jeśli zmiany nie są duże usuwa się zniszczoną tkankę twardą, jest to tzw. borowanie. Potem zewnętrzny ubytek jest wypełniany za pomocą specjalnych materiałów. Jeśli doszło do zapalenia miazgi niezbędne jest leczenie kanałowe, polegające na usunięciu chorej miazgi z kanałów zębowych i szczelnym ich wypełnieniu. W bardzo zaawansowanych stanach uratowanie zęba może się okazać niemożliwe i wtedy ostateczną formą leczenia jest ekstrakcja.