Jakie uprawnienia i zdolności trzeba posiadać do pracy na wysokościach?

11 stycznia 2017 Autor admin 0

Różne rodzaje pracy wymagają od nas innych umiejętności, a także różnego typu specjalnych uprawnień, które możemy zdobyć na kursach doszkalających czy szkoleniach. Wiele firm proponuje dziś swoim nowym pracownikom własny pakiet szkoleń, dzięki czemu pracodawca może być pewien, że osoba pracująca na danym stanowisku rzeczywiście posiada niezbędną wiedzę oraz umiejętności.

Praca na wysokości — wymagania stawiane pracownikom

Praca na wysokości wiąże się z dosyć dużym ryzykiem, zwłaszcza jeżeli chodzi o naprawdę duże wysokości. Tutaj o poważny wypadek nietrudno. Aby zminimalizować potencjalne niebezpieczeństwa, firmy oferujące ten rodzaj pracy preferują pracowników posiadających odpowiednie predyspozycje. Lęk wysokości z oczywistych względów nie wchodzi w grę. Ale niezwykle ważny jest również dobry stan zdrowia, a także ogólna sprawność fizyczna.

Pracownik wykonujący pracę na wysokości musi być niesłychanie dokładny. Powinien w bardzo odpowiedzialny sposób podchodzić do bezpieczeństwa pracy. Wymagana jest nie tylko szczegółowa znajomość przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ale również ich bezwzględne przestrzeganie. Łamanie zasad bezpieczeństwa może, bowiem prowadzić do wypadku. Należy mieć na uwadze, że w wypadku może ucierpieć nie tylko osoba podejmująca się ryzykownych działań, ale również jej współpracownicy. Myśląc o stałym zatrudnieniu w zawodzie trzeba po prostu bardzo mocno zaprzyjaźnić się z kodeksem BHP.

Kursy i szkolenia – dodatkowy atut

Kursy i szkolenia z całą pewnością podnoszą wartość pracownika wysokościowego. Przydatny może okazać się na przykład kurs prac alpinistycznych. Jest mile widziany w przypadku prac wykonywanych na linach, na sporych wysokościach. Jakie zajęcia wymagają takiego szkolenia? Malowanie bardzo wysokich budynków, mycie okien w wieżowcach czy rozwieszanie plakatów na wysokości to tylko jedne z wielu przykładów. Do typowych zajęć wysokościowych należą również malowanie różnego rodzaju platform, budowa i remonty budynków oraz konserwacja linii przesyłowych.

W tym zawodzie naprawdę warto się szkolić. Wyższe kwalifikacje przekładają się automatycznie na więcej, zróżnicowanych zleceń oraz wyższe dochody. Pracodawcy cenią pracowników inwestujących w siebie. Im bardziej poszerzamy zakres swojej wiedzy oraz umiejętności, tym lepiej świadczy to o nas, jako pracownikach.